This area of the web-site is for members to review notices recently given out at club training sessions.  It also provides secure access to non-public information.
If necessary, your coach will have provided you with a user-id and password to access any of the confidential areas relevant to your needs.


2019 Club Championship Results

      Sign in to
    confidential area



Round 1 - Group 1

Foundation level   (coach: Molly & Jess)

 Gymnast                                   Bars Beam Floor Vault Total Pos 
 Darcie Kirby 7.6 8.3 8.4 6.5 30.8 5= 
 Phoebe Whittaker 7.5 8.3 8.5 6.6 30.9 
 Harriet Lillywhite 7.3 8.2 8.7 6.2 30.4 
 Bella Perkins 7.1 8.1 8.5 6.1 29.8 
 Grace Ellen Dodson 8.2 8.1 8.3 6.6 31.2 
 Holly Mills 8.1 8.3 8.4 6.5 31.3 
 Sophia Barber 7.8 8.2 8.3 6.5 30.8 5= 
 Ariella Bryan 7.0 8.5 8.2 6.2 29.9 
 Naomi Tarrick 8.0 8.5 8.9 7.2 32.6 

More results

                                                                                                                           



Round 1 - Group 2

Mini Elite - Under 6   (coach: Olivia, Sophia & Hannah)

 Gymnast                                   Beam Floor Vault Bars Total Pos 
 Isla Bushby 11.4 9.4 7.0 7.0 34.8 
 Amelia Ford 10.3 8.0 6.2 6.9 31.4 
 Olivia Sait 11.0 8.6 6.8 7.2 33.6 
 Jessica Warner 11.4 9.8 7.3 7.6 36.1 
 Jessica Jenkins 11.0 8.7 7.1 7.0 33.8 
 Jayme Haines 10.9 8.6 7.1 7.9 34.5 
 Elsie Rees 11.3 8.8 7.1 7.1 34.3 


More results

                                                                                                                           
  



Round 1 - Group 3

Recreational - Under 7   (coach: Becky)

 Gymnast                                   Floor Vault Bars Beam Total Pos 
 Prisha Vutukuri 8.2 6.7 6.9 7.8 29.6 10 
 Zoe Linh Chi Ness 8.0 7.1 6.9 8.3 30.3 
 Shinaya Jain 8.5 7.2 7.1 7.7 30.5 6= 
 Isla Coogan 8.2 6.9 7.4 8.5 31.0 
 Rosie Porter 8.2 7.1 7.3 8.1 30.7 
 Eva Smith 8.5 7.2 8.7 8.3 32.7 
 Elizabeth Mitchener 8.4 6.8 7.2 8.1 30.5 6= 
 Saanvika Mandava 9.1 7.4 8.0 8.6 33.1 
 Georgie Lillywhite 8.7 7.2 8.3 7.8 32.0 3= 
 Gracie Warman 9.0 7.4 7.5 8.1 32.0 3= 
 Kitty Burdis 8.2 6.8 6.9 8.1 30.0 
 Devika Garg 8.0 6.9 6.8 8.1 29.8 


More results

                                                                                                                           

Round 1 - Group 4

Elite - Under 7   (coach: Sam & Gemma)

 Gymnast                                   Vault Bars Beam Floor Total Pos 
 Kayla Fornasier 7.7 9.5 11.0 16.3 44.5 
 Ria Harris 7.5 8.2 11.4 16.6 43.7 
 Eloise Smith 7.4 8.4 11.4 16.4 43.6 
 Lauren Ellis 7.7 9.3 11.9 16.5 45.4 
 Darcey Atkinson 7.7 8.4 11.6 16.5 44.2 
 Georgia Daniel 7.5 9.2 11.6 16.5 44.8 

Mini Elite - Level 6  (coach: Nic)

 Gymnast                                   Vault Bars Beam Floor Total Pos 
 Sophie Warner 9.9 11.0 11.2 16.2 48.3 1= 
 Kiera Hackett 9.7 11.1 11.0 16.5 48.3 1= 

Mini Elite - Novice level  (coach: Nic)

 Gymnast                                   Vault Beam Bars Floor Total Pos 
 Georgia Reeves 11.2 10.9 11.4 12.1 45.6 
 Matilda Phelps 11.2 10.5 10.1 12.4 44.2 
 Madison Myles 11.4 11.1 11.3 12.2 46.0 
 Abigail Lockley 11.3 10.9 12.0 12.2 46.4 


More results

                                                                                                                           

Round 2 - Group A red

Recreational Age 9 & under - Set work   (coach: Thais)

 Gymnast                                   Beam Floor Vault Bars Total Pos 
 Olivia Ness 10.6 16.0 6.6 9.0 42.2 
 Holly Jurrjens 10.2 15.0 7.9 10.0 43.1 
 Tara Singhal 10.7 15.3 7.5 9.0 42.5 
 Josephine Hayes 11.7 16.5 8.0 9.5 45.7 
 Lauren Frue 9.7 14.9 7.2 8.8 40.6 
 Neve Porter 11.5 16.2 8.1 9.5 45.3 


More results

                                                                                                                           

Round 2 - Group B red

Senior Recreational - Voluntary work   (coach: David)

 Gymnast                                   Floor Vault Bars Beam Total Pos 
 Tia Edwards 15.7 9.2 9.5 10.5 44.9 
 Tanvi Singhal 16.0 9.3 9.9 10.2 45.4 


More results

                                                                                                                           

Round 2 - Group C red

Junior Recreational - Set work   (coach: Ciera)

 Gymnast                                   Vault Bars Beam Floor Total Pos 
 Tallulah Cowin 10.0 7.0 11.1 16.1 44.2 
 Nashae Symister 10.3 6.0 11.2 16.5 44.0 
 Ruby Phelps 10.6 6.9 11.4 16.6 45.5 
 Cameryn Clelland 9.6 8.2 10.7 16.2 44.7 
 Sophia Bassford 10.3 7.7 11.5 16.9 46.4 
 Megan Harper 10.6 6.4 11.2 16.2 44.4 
 Lucia Landa 10.8 8.9 11.7 16.2 47.6 

Senior Recreational - Voluntary work  (coach: Ciera)

 Gymnast                                   Vault Bars Beam Floor Total Pos 
 Leah Quieros 11.0 8.0 10.4 16.8 46.2 
 Jessica Pittman 11.0 9.2 11.1 16.9 48.2 
 Evie Harper 11.0 8.2 11.5 16.6 47.3 


More results

                                                                                                                           

Round 2 - Group D red

Junior Recreational - Set work   (coach: Tanvi & David)

 Gymnast                                   Bars Beam Floor Vault Total Pos 
 Emily Coburn 9.5 10.4 15.3 8.0 43.2 
 Maisie Mcquaid 6.0 10.1 15.6 7.3 39.0 
 Tanisha Singhal 8.6 11.1 15.8 7.8 43.3 
 Esmee Seal 7.6 11.1 15.9 7.6 42.2 


More results

                                                                                                                           

Round 2 - Group A blue

Elite - Novice Junior   (coach: Sam & Gemma)

 Gymnast                                   Beam Floor Vault Bars Total Pos 
 Mya Phandey 9.3 12.0 10.5 11.5 43.3 
 Isla Bushell 10.9 12.0 10.8 11.1 44.8 
 Lara Sullivan 12.3 12.6 11.1 12.4 48.4 
 Chloe Hackett 12.6 12.7 11.2 12.6 49.1 
 Sophie Gray 11.8 12.5 11.3 12.1 47.7 
 Evelyn Fornasier 10.7 12.2 11.0 11.4 45.3 


More results

                                                                                                                           

Round 2 - Group B blue

Elite - Novice Junior   (coach: Nic)

 Gymnast                                   Floor Vault Bars Beam Total Pos 
 Amelia Reeves 12.0 10.9 11.6 12.0 46.5 
 Kalista Payne Sanchez 12.2 11.3 12.1 11.4 47.0 
 Bella Dark 12.4 11.2 10.7 11.7 46.0 
 Rüya Bekar 12.1 11.2 12.1 11.7 47.1 
 Olivia Lewis 11.6 10.0 10.3 11.2 43.1 


More results

                                                                                                                           

Round 2 - Group C blue

Elite - Club level Seniors   (coach: Ciera)

 Gymnast                                   Vault Bars Beam Floor Total Pos 
 Clarinda Payne Sanchez 11.0 11.8 11.6 12.3 46.7 
 Jessica Lewis 11.6 12.1 12.1 12.4 48.2 
 Thea Cleary 11.5 12.7 10.8 12.4 47.4 

Elite - Club Advanced Level  (coach: Ciera)

 Gymnast                                   Vault Bars Beam Floor Total Pos 
 Lily Sheaf 11.6 10.0 12.9 12.5 47.0 
 Amy Glossop 7.3 11.9 10.5 9.7 39.4 
 Molly Smith 11.4 12.0 12.0 12.8 48.2 2= 
 Sophia Rotchelle 11.4 12.5 12.2 12.5 48.6 
 Olivia Smith 11.9 12.0 11.7 12.6 48.2 2= 


More results

                                                                                                                           

Round 2 - Group D blue

Elite - Club level Juniors   (coach: Gemma)

 Gymnast                                   Bars Beam Floor Vault Total Pos 
 Anna Storrs 11.8 12.1 11.9 10.9 46.7 
 Tilly Dark 11.5 11.8 12.2 11.9 47.4 
 Amelia Lewis 12.2 11.6 12.4 11.8 48.0 
 Elise Berry 11.3 11.4 11.9 11.4 46.0 
 Jasmine Thomas 11.3 12.4 12.6 11.3 47.6 


More results

                                                                                                                           

2019 Trophy Winners

Championship Awards

Recreational Trophy - Age 7 & under Saanvika Mandava
Recreational Trophy - Set Work Lucia Landa
Recreational Trophy - Voluntary Work Jessica Pittman
Mini-Elite Trophy Jessica Warner
Under 7 Elite Cup Lauren Ellis
Elite Cup - Level 0 Sophie Warner
    & Kiera Hackett
Elite Cup - Level 1 Chloe Hackett
Elite Cup - Level 2 Jessica Lewis
Elite Cup - Level 3 Sophia Rotchelle
Phythian Bowl Lily Sheaf
(highest one piece elite score excluding vault) 12.9 on beam
                                                                                                                       

Group results

Annual Awards

Most Promising Infant Isla Bushby
Most Promising Recreational Gymnast Cameryn Clelland
Thompson Trophy Chloe Hackett
(most promising elite gymnast)    
Gymnast of the Year Lily Sheaf
2-piece Junior Champion Georgia Reeves
2-piece Senior Champion Evie Harper
Inter Club Shield Tilly Dark
(highest total score in regional local comp)
Leesons Trophy Clarinda Payne Sanchez
(highest club level score in Heathrow comp)  
Regional Cup Molly Smith
(highest single piece score in regional comp)  
Cliff's Cup Olivia Smith
 
Dennis Marshall Memorial Trophy Amelia Reeves
(most improved gymnast)  
 
Helper of the Year Diane Smith
Paula's Plate Nicola Lewis
(Coach of the Year)
                                                                                                                       

 


Trophy History

More information about individual trophies together with the award history can be viewed here, using the "Our trophies" sub-menu.